Skip to content

1116 Genesee St

Trenton, NJ 08610

Built 1923

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Dec 4, 2023

Property Information

Block20412
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,026
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,800
35%
Improvement Value:$36,800
65%
Total Assessment$56,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,283+4.2%
2024$3,151+0.3%
2023$3,143+0.3%
2022$3,133+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000
Sq Ft1,026DeedBook 6542, Page 1420Recorded12/5/2023

Property Built

Built

Year Built: 1923