Skip to content

1113 Genesee St

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Apr 2, 2004

Property Information

Block20414
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage670
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,100
29%
Improvement Value:$50,800
71%
Total Assessment$71,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,171+4.2%
2024$4,003+0.3%
2023$3,993+0.3%
2022$3,980+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4772, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1920