Skip to content

1027 Chambers St

Trenton, NJ 08611

Built 1924

Owner
---
Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jul 31, 2025

Property Information

Block20501
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,246
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$8,400
18%
Improvement Value:$39,200
82%
Total Assessment$47,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,511+4.6%
2024$2,400+0.3%
2023$2,393+0.4%
2022$2,385+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,246DeedBook 6600, Page 738Recorded8/12/2025

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1924