Skip to content

669 Franklin StTrenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jul 1, 2022

Property Information

Block20506
Lot58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,652
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,900
17%
Improvement Value:$48,200
83%
Total Assessment$58,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,370+4.2%
2024$3,234+0.3%
2023$3,226+0.3%
2022$3,216+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
Sq Ft1,652DeedBook 6491, Page 891Recorded7/11/2022

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 6012, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1900