Skip to content

207 Morris Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2021

Property Information

Block20701
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,582
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,600
24%
Improvement Value:$37,100
76%
Total Assessment$48,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,825+4.2%
2024$2,711+0.3%
2023$2,704+0.3%
2022$2,696+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5772, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1900