Skip to content

194 Division St

Trenton, NJ 08611

Built 1892

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 2021

Property Information

Block20801
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage948
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,600
21%
Improvement Value:$36,400
79%
Total Assessment$46,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,668+4.2%
2024$2,561+0.3%
2023$2,554+0.3%
2022$2,546+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 6132, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1892