Skip to content

454 Emory Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1897

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jun 17, 2004

Property Information

Block20803
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,800
21%
Improvement Value:$43,500
79%
Total Assessment$55,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,208+4.2%
2024$3,079+0.3%
2023$3,071+0.3%
2022$3,061+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4826, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1897