Skip to content

222 Division St

Trenton, NJ 08611

Built 1958

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Feb 27, 2014

Property Information

Block20804
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,701
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,800
23%
Improvement Value:$45,700
77%
Total Assessment$59,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,452+4.2%
2024$3,312+0.3%
2023$3,304+0.3%
2022$3,293+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,701DeedBook 6188, Page 1313Recorded3/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 1958