Skip to content

256 Morris Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1926
Other Exempt

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jun 17, 2011

Property Information

Block20806
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,900
17%
Improvement Value:$57,300
83%
Total Assessment$69,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$3,843+0.3%
2022$3,830+1.6%
2021$3,769+4.5%
2020$3,607+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 6111, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1926