Skip to content

823 Roebling Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1890

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Jan 8, 2020

Property Information

Block20903
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,100
25%
Improvement Value:$29,900
75%
Total Assessment$40,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,320+4.2%
2024$2,227+0.3%
2023$2,221+0.3%
2022$2,214+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$30,000
Sq Ft960DeedBook 6393, Page 655Recorded1/10/2020

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4685, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1890