Skip to content

1328 Genesee St

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2008

Property Information

Block21008
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,800
25%
Improvement Value:$65,300
75%
Total Assessment$87,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,053+4.2%
2024$4,849+0.3%
2023$4,837+0.3%
2022$4,821+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 5261, Page 85

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 2472, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1920