Skip to content

1303 Genesee St

Trenton, NJ 08610

Built 1902

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Nov 22, 2005

Property Information

Block21010
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,700
27%
Improvement Value:$56,000
73%
Total Assessment$76,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,449+4.2%
2024$4,270+0.3%
2023$4,259+0.3%
2022$4,245+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5231, Page 269

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3293, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1902