Skip to content

1418 S Broad St

Trenton, NJ 08610

Built 1954
Commercial

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Nov 16, 2023

Property Information

Block21011
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
Description2SB 2946 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,024
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
37%
Improvement Value:$147,400
63%
Total Assessment$233,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,569+4.2%
2024$13,021+0.3%
2023$12,988+0.3%
2022$12,946+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft3,024DeedBook 6541, Page 464Recorded11/17/2023

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4204, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1954