Skip to content

274 Church St

Trenton, NJ 08618

Built 1993

Last Sale Price
$26,000
Last Sale Date
Feb 9, 2017

Property Information

Block2101
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,048
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,900
18%
Improvement Value:$27,200
82%
Total Assessment$33,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,920+4.2%
2024$1,843+0.3%
2023$1,838+0.3%
2022$1,832+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$26,000

From:

To:

Sq Ft1,048DeedBook 6277, Page 621Recorded2/22/2017

Property Sale

Sale
$56,200
DeedBook 2774, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1993