Skip to content

291 Church St

Trenton, NJ 08618

Built 1886

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jul 14, 2006

Property Information

Block2102
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
17%
Improvement Value:$27,400
83%
Total Assessment$33,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,920+4.2%
2024$1,843+0.3%
2023$1,838+0.3%
2022$1,832+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5433, Page 271

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5063, Page 19

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4588, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1886