Skip to content

206 Spring St

Trenton, NJ 08618

Built 1886

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Nov 18, 2020

Property Information

Block2103
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,635
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
13%
Improvement Value:$39,200
87%
Total Assessment$45,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,610+4.2%
2024$2,505+0.3%
2023$2,499+0.3%
2022$2,491+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$68,000
Sq Ft2,635DeedBook 6422, Page 1375Recorded11/30/2020

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 6257, Page 400Recorded7/29/2016

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 6010, Page 447

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 4753, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1886