Skip to content

202 Passaic St

Trenton, NJ 08618

Built 1886
Public Property
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$6,500
Last Sale Date
Sep 15, 2025

Property Information

Block2104
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,277
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$5,800
14%
Improvement Value:$34,600
86%
Total Assessment$40,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$2,236+1.6%
2021$2,200-26.3%
2020$2,987+5.2%
2019$2,839+37.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$6,500
Sq Ft2,277DeedBook 6605, Page 775Recorded10/20/2025

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 6088, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1886