Skip to content

289 Spring St

Trenton, NJ 08618

Built 1897

Last Sale Price
$51,000
Last Sale Date
Feb 24, 2021

Property Information

Block2104
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB3S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,453
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,900
10%
Improvement Value:$55,800
90%
Total Assessment$61,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,579+4.2%
2024$3,435+0.3%
2023$3,426+0.3%
2022$3,415+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$51,000
Sq Ft2,453DeedBook 6442, Page 1751Recorded5/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1897