Skip to content

164 Passaic St

Trenton, NJ 08618

Built 1860

Last Sale Date
Mar 29, 1988

Property Information

Block2104
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
18%
Improvement Value:$26,000
82%
Total Assessment$31,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,839+4.2%
2024$1,765+0.3%
2023$1,760+0.3%
2022$1,755+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1860