Skip to content

1409 Chambers St

Trenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$35,500
Last Sale Date
Jan 5, 2015

Property Information

Block21101
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,700
26%
Improvement Value:$50,100
74%
Total Assessment$67,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,933+4.2%
2024$3,774+0.3%
2023$3,765+0.3%
2022$3,753+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$35,500

From:

To:

Sq Ft1,316DeedBook 6210, Page 1348Recorded1/15/2015

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 4022, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1925