Skip to content

419 Capner St

Trenton, NJ 08610

Built 1910

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Jun 13, 2008

Property Information

Block21108
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,218
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,100
32%
Improvement Value:$38,700
68%
Total Assessment$56,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,295+4.2%
2024$3,162+0.3%
2023$3,154+0.3%
2022$3,144+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5886, Page 93

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4338, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1910