Skip to content

127 Houghton Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1892

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2012

Property Information

Block21601
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,900
20%
Improvement Value:$19,600
80%
Total Assessment$24,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,421+4.2%
2024$1,364+0.3%
2023$1,360+0.3%
2022$1,356+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,500
DeedBook 6128, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1892