Skip to content

119 Houghton Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1902

Last Sale Date
Jul 20, 2015

Property Information

Block21601
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,100
10%
Improvement Value:$45,500
90%
Total Assessment$50,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,935+4.2%
2024$2,817+0.3%
2023$2,810+0.3%
2022$2,801+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1902