Skip to content

106 Sherman Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1892

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
May 31, 2006

Property Information

Block21601
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,132
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,900
16%
Improvement Value:$25,700
84%
Total Assessment$30,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,775+4.2%
2024$1,704+0.3%
2023$1,699+0.3%
2022$1,694+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5410, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1892