Skip to content

154 Sherman Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block21601
Lot61
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,433
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,200
16%
Improvement Value:$27,300
84%
Total Assessment$32,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,885+4.2%
2024$1,809+0.3%
2023$1,805+0.3%
2022$1,799+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$1,600
DeedBook 2306, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1897