Skip to content

179 Sherman Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1877

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
May 28, 2020

Property Information

Block21602
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,900
12%
Improvement Value:$36,800
88%
Total Assessment$41,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,419+4.2%
2024$2,321+0.3%
2023$2,316+60.3%
2022$1,445+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
Sq Ft1,208DeedBook 6405, Page 110Recorded6/2/2020

Property Sale

Sale
$12,000

From:

To:

Sq Ft1,208DeedBook 6365, Page 531Recorded4/29/2019

Property Sale

Sale
$1,300

From:

To:

Sq Ft1,252DeedBook 6257, Page 165Recorded7/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 1877