Skip to content

37 Houghton Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1897

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 20, 2023

Property Information

Block21701
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,900
21%
Improvement Value:$18,000
79%
Total Assessment$22,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,328+4.2%
2024$1,275+0.3%
2023$1,272+0.3%
2022$1,268+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$10
DeedBook 6549, Page 197

Property Sale

Sale
$60,001
DeedBook 4526, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1897