Skip to content

16 Fillmore St

Trenton, NJ 08638

Built 1900

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Sep 26, 2024

Property Information

Block21901
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,500
9%
Improvement Value:$25,800
91%
Total Assessment$28,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,642+4.2%
2024$1,575+0.3%
2023$1,572+35.8%
2022$1,157+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft720DeedBook 6574, Page 1585Recorded11/15/2024

Property Sale

Sale
$7,900

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 6352, Page 538Recorded12/18/2018

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 5169, Page 30

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4671, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1900