Skip to content

31 Dickinson St

Trenton, NJ 08638

Built 1891

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block21903
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage838
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,800
10%
Improvement Value:$25,200
90%
Total Assessment$28,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,624+4.2%
2024$1,559+0.3%
2023$1,555+0.3%
2022$1,550+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$41,000
Sq Ft838DeedBook 6444, Page 1612Recorded6/15/2021

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 2433, Page 504

Property Built

Built

Year Built: 1891