Skip to content

23 Prospect St

Trenton, NJ 08618

Built 1896

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 7, 2024

Property Information

Block2201
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,400
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,900
4%
Improvement Value:$115,700
96%
Total Assessment$120,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,996+4.2%
2024$6,714+148.3%
2023$2,704+0.3%
2022$2,696+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft3,400DeedBook 6563, Page 514Recorded7/30/2024

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft3,400DeedBook 6438, Page 659Recorded4/23/2021

Property Sale

Sale
$17,000

From:

To:

Sq Ft2,292DeedBook 6337, Page 6Recorded8/9/2018

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2451, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1896