Skip to content

11 Jarvis Pl

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
May 15, 2020

Property Information

Block2201
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
21%
Improvement Value:$22,000
79%
Total Assessment$27,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,613+4.2%
2024$1,548+0.3%
2023$1,544+0.3%
2022$1,539+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
Sq Ft1,440DeedBook 6404, Page 733Recorded5/22/2020

Property Sale

Sale
$5,500

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 6278, Page 1130Recorded3/3/2017

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 4748, Page 163

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 2638, Page 335

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900