Skip to content

25 Jarvis Pl

Trenton, NJ 08618

Built 1897

Last Sale Date
Mar 21, 2019

Property Information

Block2201
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,600
19%
Improvement Value:$24,400
81%
Total Assessment$30,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$1,634-21.8%
2020$2,090+5.2%
2019$1,987-13.2%
2018$2,290+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6362, Page 424

Property Sale

Sale
$33,500
DeedBook 5660, Page 84

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 2516, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1897