Skip to content

10 Jarvis Pl

Trenton, NJ 08618

Built 1897

Owner
---
Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 30, 2025

Property Information

Block2201
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$5,500
11%
Improvement Value:$44,100
89%
Total Assessment$49,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,877+4.2%
2024$2,761+0.3%
2023$2,754+0.3%
2022$2,745+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,736DeedBook 6599, Page 1515Recorded8/5/2025

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,736DeedBook 6599, Page 1145Recorded8/4/2025

Property Sale

Sale
$27,900
DeedBook 2592, Page 906

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1897