Skip to content

36 Jarvis Pl

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Jun 1, 1996

Property Information

Block2201
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,100
17%
Improvement Value:$29,800
83%
Total Assessment$35,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,083+4.2%
2024$1,999+0.3%
2023$1,994+0.3%
2022$1,987+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 3161, Page 3

Property Built

Built

Year Built: 1900