Skip to content

14 West End Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1800

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2009

Property Information

Block2202
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,100
12%
Improvement Value:$60,000
88%
Total Assessment$68,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,950+4.2%
2024$3,791+0.3%
2023$3,782+0.3%
2022$3,769+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4451, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1800