Skip to content

406 St Joes Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1900

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Apr 23, 1999

Property Information

Block22401
Lot86
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,394
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
13%
Improvement Value:$37,300
87%
Total Assessment$43,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,494+4.2%
2024$2,394+0.3%
2023$2,388+0.3%
2022$2,380+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 3592, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1900