Skip to content

57 Girard Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1900

Last Sale Price
$39,500
Last Sale Date
Feb 28, 2020

Property Information

Block22402
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,700
18%
Improvement Value:$21,700
82%
Total Assessment$26,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,531+4.2%
2024$1,470+0.3%
2023$1,466+0.3%
2022$1,461+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$39,500
Sq Ft1,170DeedBook 6399, Page 1732Recorded3/13/2020

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 5380, Page 68

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4685, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1900