Skip to content

761 N Clinton Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1905

Last Sale Date
May 20, 2011

Property Information

Block22403
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,700
15%
Improvement Value:$21,600
85%
Total Assessment$25,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,468+4.2%
2024$1,408+0.3%
2023$1,405+0.3%
2022$1,400+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1905