Skip to content

117 Breunig Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1900

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 28, 1981

Property Information

Block22503
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,148
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
13%
Improvement Value:$37,000
87%
Total Assessment$42,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,477+4.2%
2024$2,377+12.1%
2023$2,121+0.4%
2022$2,113+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900