Search
Foreclosures
Tools
Property History
Sales5
Sale
$113,250
Sq Ft828DeedBook 6491, Page 1138Recorded7/12/2022
Property Sale
Sale
$57,500
Sq Ft828DeedBook 6399, Page 1450Recorded3/12/2020
Property Sale
SaleMulti
$100,000
From:
To:
DeedBook 6255, Page 1780Recorded7/18/2016
Also conveyed in this deed
5 parcelsProperty Sale
SaleMulti
$120,000
From:
To:
DeedBook 6208, Page 816Recorded12/11/2014
Also conveyed in this deed
5 parcelsProperty Sale
Sale
$1,700
DeedBook 2381, Page 958
Property Built
Built
Year Built: 1920
94 Breunig Ave
Trenton, NJ 08638
Built 1920
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2022
Property Information
Block22504
Lot68
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage0.03
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$4,300
12%
Improvement Value:$31,700
88%
Total Assessment$36,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $2,088 | +4.2% |
| 2024 | $2,004 | +0.3% |
| 2023 | $1,999 | +116.3% |
| 2022 | $924 | +1.6% |
Property History
Sales5
Property Sale
Sale
$113,250
Sq Ft828DeedBook 6491, Page 1138Recorded7/12/2022
Property Sale
Sale
$57,500
Sq Ft828DeedBook 6399, Page 1450Recorded3/12/2020
Property Sale
SaleMulti
$100,000
From:
To:
DeedBook 6255, Page 1780Recorded7/18/2016
Also conveyed in this deed
5 parcelsProperty Sale
SaleMulti
$120,000
From:
To:
DeedBook 6208, Page 816Recorded12/11/2014
Also conveyed in this deed
5 parcelsProperty Sale
Sale
$1,700
DeedBook 2381, Page 958
Property Built
Built
Year Built: 1920