Skip to content

524 St Joes Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block22803
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage16.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$3,700
10%
Improvement Value:$32,000
90%
Total Assessment$35,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,526+4.2%
2024$1,464+0.3%
2023$1,460+0.3%
2022$1,456+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,260DeedBook 6584, Page 635Recorded3/5/2025

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,260DeedBook 6574, Page 424Recorded11/12/2024

Property Sale

Sale
$48,900
DeedBook 2480, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1900