Skip to content

532 St Joes Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1900

Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block22803
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage990
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,200
16%
Improvement Value:$16,700
84%
Total Assessment$19,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$986-43.2%
2018$1,737+0.3%
2017$1,731+0.5%
2016$1,723+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6304, Page 1232

Property Built

Built

Year Built: 1900