Skip to content

418 W Hanover St

Trenton, NJ 08618

Built 1907

Owner
---
Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Feb 2, 2026

Property Information

Block2302
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,405
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$5,300
26%
Improvement Value:$15,400
74%
Total Assessment$20,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,201+4.2%
2024$1,152+0.3%
2023$1,149+0.3%
2022$1,146+1.6%
Property History
Sales2Sheriff Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft1,405DeedBook 6618, Page 597Recorded2/10/2026

Sheriff Sale

Sheriff Sale - Sold

Sheriff #: 25000745

Docket: F-013718-23

Attorney:

Property Sale

Sale
$6,700

From:

To:

Sq Ft1,405DeedBook 6308, Page 1932Recorded12/1/2017

Property Built

Built

Year Built: 1907