Skip to content

332 W State St

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Apr 6, 2021

Property Information

Block2304
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage2,595
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
23%
Improvement Value:$72,700
77%
Total Assessment$94,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,476+4.2%
2024$5,255+0.3%
2023$5,242+0.3%
2022$5,225+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft2,595DeedBook 6438, Page 425Recorded4/22/2021

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

DeedBook 6188, Page 109Recorded2/19/2014

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 2312, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1950