Skip to content

391 Enterprise Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950
Industrial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 13, 2007

Property Information

Block23201
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1SB 16000SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage16,008
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,400
74%
Improvement Value:$54,900
26%
Total Assessment$211,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,258+4.2%
2024$11,763+0.3%
2023$11,733+0.3%
2022$11,695+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5763, Page 6

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 5165, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1950