Skip to content

924 N Olden Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1925

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Sep 27, 2006

Property Information

Block23705
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,104
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,300
10%
Improvement Value:$75,200
90%
Total Assessment$83,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,844+4.2%
2024$4,648+0.3%
2023$4,637+0.3%
2022$4,622+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5503, Page 194

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3879, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1925