Skip to content

958 Pennsylvania Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Jul 30, 2008

Property Information

Block23802
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1200SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
44%
Improvement Value:$108,800
56%
Total Assessment$194,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,271+4.2%
2024$10,817+0.3%
2023$10,789+0.3%
2022$10,755+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$139,000
DeedBook 5905, Page 20

Property Sale

SaleMulti
$153,750
DeedBook 5525, Page 137

Property Sale

SaleMulti
$70,000

Property Built

Built

Year Built: 1950