Skip to content

909 New York Ave

Trenton, NJ 08638

Vacant Land

Last Sale Price
$400
Last Sale Date
Apr 9, 1984

Property Information

Block23805
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$31,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,839+4.2%
2024$1,765+0.3%
2023$1,760+0.3%
2022$1,755+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$400
DeedBook 2248, Page 552