Skip to content

853 Pennsylvania Ave

Trenton, NJ 08638

Built 2006

Last Sale Price
$132,500
Last Sale Date
Jan 7, 2019

Property Information

Block23808
Lot1.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,300
11%
Improvement Value:$110,900
89%
Total Assessment$125,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,263+4.2%
2024$6,970+0.3%
2023$6,952+0.3%
2022$6,930+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$132,500

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 6355, Page 1296Recorded1/18/2019

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 5485, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 2006