Skip to content

852 Pennsylvania Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1916

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block23809
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,700
22%
Improvement Value:$59,200
78%
Total Assessment$75,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,403+4.2%
2024$4,225+49.5%
2023$2,826+0.3%
2022$2,817+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft768DeedBook 6480, Page 576Recorded4/1/2022

Property Sale

Sale
$56,000

From:

To:

Sq Ft1,193DeedBook 6199, Page 154Recorded8/4/2014

Property Sale

SaleMulti
$146,000
DeedBook 5832, Page 140

Property Sale

SaleMulti
$58,000
DeedBook 3075, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1916